WITAMY NUTKI

Wtamy Rodziców i dzieci z grupy NUTKI w czwartek 26 marzec 2020r
Kochani Rodzice dzisiaj proponujemy przeczytać dzieciom opowiadanie S. Karaszewskiego Marcowy dzień.
.Książka (s. 50–51) - pliki w załącznikach.
Dzieci podczas słuchania przyglądają się ilustracjom w książce.
Po wysłuchaniu proponujemy rozmowę na temat konsekwencji wynikających z niedostosowania ubrania do panujących warunków atmosferycznych.
Dzieci mogą wysłuchać informacji podawanych w prognozie pogody w TV lub w radiu.
DZIECI OGLĄDAJĄ RYSUNKI NA STR 21.
-wypowiadają głoskę, którą słyszą na początku każdej nazwy i kolorują wybrane rysunki.
Dzieci czytają z Rodzicem wyraz cebula, odszukują w niepotrzebnych gazetach odpowiednie litery, wycinają je i układają z nich taki sam wyraz.
Proponujemy dzieciom systematyczne obserwowanie warunków atmosferycznych i zaznaczanie ich na (wykonanym wcześniej w przedszkolu ) zegarze pogody. ( załącznik do pobrania)
ZABAWA PROGNOZA POGODY.
Przygotowujemy ramę telewizora, np. z tekturowego pudełka. Dziecko rysuje na karteczkach znaki synoptyczne a potem losuje z pudełka trzy kartoniki. Prezentuje w telewizji prognozę pogody, wykorzystując i pokazując wylosowane symbole. Rodzic zwraca uwagę na wyraźną wymowę, prawidłowe budowanie zdań i odpowiednią modulację głosu.
ZABAWA Z PRZYSŁOWIAMI ZWIĄZANYMI Z MARCEM.

Tłumaczymy dziecku ich znaczenie a następnie rodzic wypowiada je w wymyślonym przez siebie rytmie klaszcząc, tupiąc lub uderzając dłońmi o kolana. Można wypowiadać przysłowia z różnym natężeniem głosu, wesoło, smutno, szybko , wolno itp.
Czasami w marcu zetnie wodę w garncu
Marzec, co z deszczem chadza, mokry czerwiec sprowadza.
Marzec zielony – niedobre plony.
W marcu, gdy są grzmoty, urośnie zboże ponad płoty
Gdy w marcu topnieje, to na wiosnę mróz bieleje.
Na świętego Grzegorza płyną rzeki do morza.

JĘZYK ANGIELSKI
Dzieci mogą dzisiaj również utrwalać poznane w przedszkolu angielskie nazwy zjawisk atmosferycznych słuchając i śpiewając piosenkę na kanale You Tube-
Whats the weather like today
Link:
oraz oglądać bajeczkę i powtarzać dialogi :
Link:

Życzymy miłej zabawy.